Nele Yabancılarla Hiçbir Yere Gitmez!

Mayıs 12, 2017


Merhabalar, 

Bloglarımı tek bir adreste toplama isteğimi daha önceki yazılarda söylemiştim. İşte çeşitlenen kategorilerime bir yazı daha ekleniyor. Yeni kitap serimiz konu almak istedik. Bu seri çocuklarınıza örnek davranışlar kazandıracak. Bazen çocukların yapmak istemedikleri sorumluluklarını onlara hikayeler eşliğinde hatırlatacak.Önncelikle bu kitapları bize Berilcimcime'nin Arkeolog teyzesi, Klazomenai Antik Kenti kazı çalışması için İzmir/ Urla'da bulunduğu sırada doğum günü hediyesi olarak almış. İyi ki de almış. Çünkü kitap seri içinde öyle bir kitap var ki adını duyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız. Günümüzün konusu yabancılar ve çocuklar ilişkisine değinmiş.

Kitaplarımızın künyesinden biraz bahsetmek gerekirse;
Serimiz Benim Adım Nele
2016 baskılı kitap Çocuk Gezegeni yayınlarından ve yazarı Usch Luhn.  Kitaplar 23 sayfa. Yazıları büyük punto ile yazılmış. Resimler güzel. Kuşe kağıda basılmış. Karton kapaklı. Seri içerisinde 10 kitap bulunuyor bizde 5 kitabı var.

Nele yılbaşını bekliyor
Nele, Klara'da kalıyor
*Nele kreşe başlıyor
*Nele trenle yolculuğa çıkıyor
*Nele ve kreş gezisi
Nele uyumak istemiyor
Nele ve abisi kavga ediyor
*Nele odasını topluyor
Nele ve ailesi deniz kenarına gidiyor

Yıldızlı(*) olanlar bizde olan kitaplar. Çocukları yönlendirmede anlatımının başarılı olduğunu düşünüyorum. Biz her akşam farklı bir kitap okuyoruz. Ama Nele'nin güzel maceralarını okumaya karar verdiysek muhakkak serinin 3 kitabını okuyoruz. Resimleri, kendi hayal gücüne göre hikayeleştirmeyi seven Berilcimcime'nin çok hoşuna gitti. 

Bu serinin "Nele diyor ki: Yabancılarla hiçbir yere gitmem" kitabı çok hoşuma gitti. Bu tarz kitaplar çocuklarımızın bu hassas konuda neler yapabilecekleri konusunda bilgileri hikayeleştirerek anlatıyor ve bu konuda "çığlık atmayı öğretmekten" başka tam anlamıyla ne yapabileceğimizi bilmeyen bizlere de yol göstermiş oluyor. Kısace bu hikayeyi özetlemek gerekirse, Nele kreşte iken arkadaşlarıyla oyun oynamaktan sıkılıp okul çitine yaklaşıp dışarı çıkar o sıra gelen yabancı Nele'yi kandırıp onu götürmek ister ama Nele buna kanmaz. Sınıfına döndüğü sırada öğretmenine olanları anlatır ve öğretmeni de bunu tiyatral bir oyun halinde arkadaşlarıyla olayı tekrarlayarak arkadaşlarıyla durumun ciddeyetini ortaya koyarlar. Ben çok beğendim. Bu tarz kitaplar bize bu konuda destek olacak gibi görünüyor.

Bu kitabı almak isteyenler olursa diye eklemek isterim. Ben İstanbul'da yaşıyorum ve kitapların Çağrı Hipermarketler'de tanesi 4 lira civarı satıldığını gördüm. Ayrıca idefix.com , D&R  bağlantılarından ulaşabilirsiniz. 

Sevgiler...BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ...

6 yorum

 1. denk geldiğinde bakacağım küçük kızım için teşekkürler....

  YanıtlayınSil
 2. Ne tatlı kitaplar kardeşime bakayım :)

  YanıtlayınSil
 3. Süpersiniz, ne kadar da güzel, iyi okumalar...

  YanıtlayınSil
 4. Çok teşekkürler bu güzel kitap tavsiyeleri için ❤️

  YanıtlayınSil
 5. Tam kizima göre. Bloglari tek bir yere toplamak pratik olmustur. Ilerde düsünebilirim.

  YanıtlayınSil
 6. İade-i ziyarete geldim :)
  Bu kitabın aynısından bizde de var, çok severek okuduk. Ufaklığın hoşuna gitti :)

  YanıtlayınSil

Her türlü görüşünüzü beklerim...

Bumerang - Yazarkafe
© Sağ Tıklama Engeli